2019 Class 3A AP All-STATE

OFFENSE

  • QB – Kyle Adams, 6-0, 175,Sr. West Lafayette
  • RB – Daylen Taylor, 5-9, 188, Sr., Bishop Chatard
  • RB – Chandler Schubert, 5-9, 180, Sr., Danville
  • WR – Andrew Sowinski, 5-11, 178, Sr., Bishop Chatard
  • WR – Harrison Truitt, 6-5, 190, Sr., West Lafayette
  • TE – Timmy Godsil, 6-1, 190, Jr., Cardinal Ritter
  • OL – Joseph Solomon, 6-4, 275, Sr., Bishop Chatard
  • OL – Jason Morton, 6-9, 310, Sr., Lawrenceburg
  • OL – Aaron Roberts, 6-4, 270, Jr., Cardinal Ritter
  • OL – Mark Doyle, 6-4, 305, Sr., Heritage Hills
  • OL – Spencer Schneider, 6-5, 285, Sr., Guerin Catholic
  • K – Hunter Renner, 6-2, 200, Sr., Mishawaka Marian

ALL-PURPOSE – Carter Little, 6-0, 190, Jr., Maconaquah

DEFENSE

  • DL – Kenton Williams, 6-1, 220, Sr., Sullivan
  • DL – Miguel Ortiz, 5-11, 235, Sr., Mishawaka Marian
  • DL – Braxtin Pruitt, 6-2, 190, So., West Noble
  • LB – Jay Higgins, 6-2, 220, Sr., Brebeuf Jesuit
  • LB – Brandon Pruitt, 6-3, 210, Sr., West Noble
  • LB – Wyatt Schrader, 5-10, 195, Sr., Bishop Chatard
  • LB – Yanni Karlaftis, 6-4, 213, Jr., West Lafayette
  • DB – Pat Mastrian, 6-0, 195, Sr., Bishop Chatard
  • DB – Cole Sigler, 6-1, 180, Sr., Heritage Hills
  • DB – Martin Napierkowski, 6-0, 175, Sr., Knox
  • DB – Marion Lukes, 5-10, 180, Sr., Charlestown
  • P – Derek Thompson, 6-2, 175, Sr., Brownstown Central

HONORABLE MENTION

QB – Brady Allen, Gibson Southern; Dane Andrews, West Vigo; Maddix Bogunia, Mishawaka Marian; Toby Brogan, Greensburg; Schuyler Curtis, Edgewood; Christian Gelov, Guerin Catholic; Reid Neal, Yorktown; Roman Purcell, Indian Creek; Eli Riley, Norwell; Rhett Snodgrass, Mt. Vernon (Posey); Garrett Yoon, Lawrenceburg.

RB – Gus Baumgartner, Guerin Catholic; Taron Bradshaw, South Bend Washington; Ethan Dveol, Jimtown; Willie Lawrence, Indianapolis Washington; Daunte Majors, Peru; Aaron Nevil, North Harrison; Mitchell Spindler, Gibson Southern; Hunter Tschaenn, Franklin County.

WR – Breckan Austin, Mt. Vernon (Posey); Dakota Campbell, Greencastle; Tyler Grossman, Fort Wayne Concordia; Austin Hill, Yorktown; Kian Hite, Oak Hill; Camron Knott, Hamilton Heights; Jalen Vanderbosch, Fort Wayne Concordia; Jake Vance, Rushville; Kyle Vernelson, Sullivan.

OL – Ethan Burgess, West Vigo; Mario Garcia, South Bend Washington; Blake Garretson, Jimtown; Clint Lorenz, Greensburg; Wade Melanson, Tippecanoe Valley; Luke Moster, Franklin County; Jon Ort, Glenn; Aidan Sturgeon, West Lafayette; Braden Tucker, Gibson Southern; Glenn; Yvens Reisacher, Jimtown.

K – Caleb Krockover, West Lafayette.

DL – Cole Bergman, Garrett; Xavier Brown-Douglas, South Bend Washington; Justin Burnham, Heritage; Javonte’ Madison, Evansville Bosse; Mo Omonode, West Lafayette; Ethan Parris, Lawrenceburg; Jace Potter, Tippecanoe Valley; Blake Ritzert, Mt. Vernon (Posey); Jalen Tiemeyer, Brownstown Central.

LB – Tristan Bland, Edgewood; Bo Braunecker, Charlestown; Deke Brown, Charlestown; Cole Calvert, Southridge; Johnny Gonsalez, Tippecanoe Valley; Cooper Harris, Fort Wayne Concordia; Lucas Hines, Brownstown Central; Bodey Henry, Northwestern; DeShawn King, Hamilton Heights; Gabe Lovins, Knox; Brent Ricketts, Mt. Vernon (Posey); Joel Rinkenberger, Norwell; Jacob Wetzel, Heritage Hills.

DB – Greg Atkinson, Mishawaka Marian; Grant Bell, Sullivan; Justin Browder, Ritter; Clay Campbell, Jimtown; Jaden Conley, Tippecanoe Valley; Trevor Frisby, Mt. Vernon (Posey); Josh Gross, West Noble; Jalen Potter, Tippecanoe Valley; Daniel Rhoad, Guerin Catholic; Michael Schnippel, Mishawaka Marian; Cade Short,Knox; Colton Stefanich, Gibson Southern; Dustin Whitman, Jimtown.