2019 Class 2A AP All-STATE

OFFENSE

  • QB – Spencer Wright, 6-1, 175, Sr., Western Boone
  • RB – Tyishaun Woods, 5-8, 185, Sr., Scecina
  • RB – Colin Wagner, 6-1, 195, Sr., North Newton
  • WR – Cade Vernetti, 5-11, 170, Sr., Alexandria
  • WR – Connor Hole, 6-0, 175, Sr., Western Boone
  • TE – Luke Hornung, 6-2, 225, Sr., Triton Central
  • OL – Zane Anderson, 6-4, 265, Sr., Paoli
  • OL – Casey Foster, 6-0, 280, Sr., Western Boone
  • OL – P.J. Maximus Amble, 6-4, 285, Sr., Seeger
  • OL – Adam Warren, 6-2, 270, Sr., Andrean
  • OL – Cobee Rice, 6-4, 300, Sr., Eastbrook
  • K – J.J. Wadas, 5-9, 170, Sr., Andrean

ALL-PURPOSE – David Baker, 6-3, 210, Sr., Scecina

DEFENSE

  • DL – Kain Thornton, 6-2, 185, Sr., Bluffton
  • DL – Eli Phillips, 5-10, 190, Sr., Scecina
  • DL – Chandler Murray, 6-1, 225, Sr., Boone Grove
  • DL – Alex Baker, 6-5, 190, Sr., Eastbrook
  • LB – Ethan Lowry, 6-3, 225, Sr., Heritage Christian
  • LB – Brett Wethington, 6-0, 210, Sr., Western Boone
  • LB – Joey Humphrey, 6-1, 205, Sr., Lewis Cass
  • LB – Jackson Alistock, 6-0, 180, Sr., Eastbrook
  • DB – B.J. Barnes, 5-10, 140, Sr., Rochester
  • DB – Cole Campbell, 6-1, 185, Sr., Winchester
  • DB – Jake Mayersky, 6-1, 180, Sr., Boone Grove
  • P – Drew Day, 5-8, 205, Sr., Forest Park

HONORABLE MENTION

QB – Cole Alexander, Lapel; Maverick Summers, North Putnam; Max Milton, Heritage Christian; Rylan Metz, Alexandria; Houston Swan, Eastern Hancock; Isaac Chambers, Lewis Cass.

RB – Gabe Eurit, Lewis Cass; Noah Bierma, Rensselaer Central; John McGrew, Evansville Mater Dei; Ryan Walsh, Andrean; Addai Lewellen, Pioneer; Colton Brown, Heritage Christian; Braeton Vann, Boone Grove; Anthonio Nieves, South Vermillion; Zane Downing, Eastern (Greentown); Colin Flake, Providence.

WR – A.J. Sanders, Cascade; Tanner Mroz, Lapel; Drew Pearce, Tipton; Charlie Prough, Lapel; Bryant Boggs, Wabash; Kalib Lawrence, North Putnam; Harrison Eckel, Heritage Christian.

TE – Trevor Wallace, Woodlan; Alex Money, Evansville Mater Dei; Eli Royal, South Vermillion.

OL – Trevor Kahre, North Knox; Owen Davisson, Rensselaer Central; Kyle Davidson, Evansville Mater Dei; Jaxon Miller, Triton Central; Jackson Pruitt, Indianapolis Scecina; Max Korniak, Rensselear Central; Dylan Mathena, Tell City; Dylan Sanders, Winchester; A.J. Wiles, Eastern (Greentown).

K – Mike Holder, Boone Grove.

DL – Sam Huffman, Bremen; Josh Berger, Northeastern; Emmanuel Jasper, Speedway; Vedder Rogers, Linton-Stockton; Zach Thompson, Centerville; James Ralph, Evansville Mater Dei.

LB – Nick Birkmeier, Fort Wayne Luers; Miles VonTobel, Pioneer; Luke Lannan, Linton-Stockton; Luke Marsh, Western Boone; Hayden Kermode, Triton Central; Jayvin Lyons, Tipton; Jason Hale, Eastbrook; Andrew Eriks, Boone Grove; Lane Cleckner, Eastside; Justin Hummel, Shenandoah.

DB – Aidan Baker, North Putnam; Isaac Justice, Blackford; Dakx Lannert, Evansville Mater Dei; Khal Stephen, Seeger; Lane Burns, Eastside; Ezra Lewellen, Pioneer; Isaiah Dalton, Eastbrook.

P – Leyton Czarnecki, LaVille.